Kiedy do ortopedy? Jakie schorzenia leczy ten specjalista?
Zdrowie i uroda

Kiedy do ortopedy? Jakie schorzenia leczy ten specjalista?

Ortopedia nie bez powodu zaliczana jest do grona najważniejszych specjalizacji lekarskich. Ze wsparcia ortopedy korzystamy w wielu sytuacjach, do których może dojść na co dzień – każdego dnia jesteśmy bowiem narażeni na przeciążenia, urazy kończyn czy problemy wynikające z nieprawidłowej postawy czy siedzącego trybu życia. Zakres świadczeń, do których można uzyskać dostęp w gabinecie ortopedycznym, jest jednak na tyle szeroki i zróżnicowany, że profesję ortopedy warto poznać bliżej, aby wiedzieć, z jakimi problemami zdrowotnymi szukać u niego pomocy.

W czym dokładnie specjalizuje się ortopeda? Co leczy?

Ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. Wbrew pozorom, w kręgu zainteresowania tej specjalizacji lekarskiej nie znajdują się wyłącznie kości i stawy, lecz także wszelkie tkanki miękkie, które również biorą udział w funkcjonowaniu układu ruchu. Należą do nich m. in. mięśnie, ścięgna i wiązadła. Ortopeda musi posiadać więc szeroką wiedzę z zakresu funkcjonowania wszystkich tych struktur oraz chorób, które je dotykają.

Podstawowym zadaniem ortopedy jest postawienie właściwej diagnozy. Dokonuje tego przeprowadzając badanie fizykalne, zlecając badania obrazowe, a także na podstawie wywiadu z pacjentem oraz zgłoszonych przez niego objawów. Po zbadaniu pacjenta i przeanalizowaniu dokumentacji medycznej, lekarz stawia diagnozę i w oparciu o nią planuje leczenie. Prawidłowe ustalenie przyczyny dolegliwości oraz wdrożenie skutecznego postępowania pozwala pacjentowi odzyskać pełną sprawność i wrócić do sił.

Ortopedia jest szeroką i zróżnicowaną specjalizacją. Oprócz urazów w postaci np. złamań, zwichnięć i skręceń, zajmuje się także profilaktyką i leczeniem wad postawy, urazami związanymi z uprawianiem sportu, dolegliwościami bólowymi, problemami z ruchomością, a także różnego rodzaju chorobami, w tym m. in. nowotworami kości i chorobami metabolicznymi.

Kiedy do ortopedy? Jakie schorzenia leczy ten specjalista? 

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy i skorzystać z jego pomocy?

Większości osobom ortopeda jawi się jako lekarz, który pomaga głównie w sytuacjach związanych z urazami. I rzeczywiście, jednym z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie ortopedycznym są urazy w obrębie kończyn. Dotknięci nimi pacjenci otrzymują na miejscu szybką pomoc oraz odpowiednie wsparcie w dochodzeniu do zdrowia. Złamania, skręcenia czy zwichnięcia nie są jednak jedynymi powodami, dla których warto zaplanować wizytę w gabinecie ortopedycznym!

Lekarza tej specjalizacji warto odwiedzić szczególnie, jeśli od dłuższego czasu cierpimy na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Jeśli ból po kilku dniach nie mija, warto znaleźć bezpośrednią przyczynę, która jest odpowiedzialna za jego występowanie. To zadanie dla specjalisty – ortopedy, który zajmuje się także leczeniem problemów związanych z kręgosłupem, wad postawy i związanych z nimi dolegliwości bólowych.

Innymi, również dość powszechnie występującymi dolegliwościami, które powinny skłaniać do jak najszybszego umówienia się na wizytę u ortopedy, są m. in. osłabienie siły mięśniowe, problemy z ruchomością stawów, mrowienie oraz inne niepokojące symptomy. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.