W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo wysokich cenach usług w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Prawdą jest, że za niektóre zabiegi u dentysty trzeba zapłacić więcej, niemniej w najlepszych przychodniach wycena kosztów leczenia jest dokonywana już podczas pierwszej wizyty. Od czego zatem zależy wysokość opłat?
Ceny u dentysty – koszty stałe
Wiele zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych ma jednakowe dla wszystkich ceny – oczywiście ich wysokość ustalana jest indywidualnie przez poszczególne placówki. Niemniej odgórnie ustalone kwoty dotyczą m.in. przeglądów, usuwania kamienia nazębnego, opracowania planu i kosztorysu leczenia itp. Przed wizytą u wybranego dentysty najlepiej zapoznać się z cennikiem – jest on ogólnie dostępny, np. na stronie internetowej danego gabinetu. Stosownych informacji można też zasięgnąć telefonicznie.
Co wpływa na ceny u dentysty?
Wysokość opłat, jakie należy uiszczać za leczenie stomatologiczne, jest wypadkową wielu różnych czynników. Kluczowe znaczenie w omawianym kontekście mają: rodzaj zastosowanych materiałów, metoda leczenia oraz czas poświęcony na leczenie. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć również o sprzęcie oraz coraz nowocześniejszych technologiach stosowanych przez dentystów – wdrożenie ich w praktykę kosztuje, co też jest wkalkulowane w cenę usług. Kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe lekarza również odgrywają tutaj niezmiernie ważną rolę. Przy tej okazji wypada przypomnieć o tym, że obecnie pacjenci mają dostęp do rozmaitych specjalistów z zakresu stomatologii. Mowa tu m.in. o pedodontach, periodontologach czy implantologach. Nie wolno zapomnieć o tym, że inflacja nie ominęła niestety gabinetów dentystycznych – rosną koszty stałe takie jak zakup materiałów czy utrzymanie sprzętu, drożeją także media.
Kolejną istotną przesłanką, jakiej nie można tu pominąć, jest lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Zdecydowanie najwięcej trzeba zapłacić u dentystów w największych miastach, zwłaszcza w centrach, gdyż tam lekarze ponoszą największe wydatki na prowadzenie gabinetów. Taniej jest natomiast na obrzeżach dużych miast oraz w mniejszych miejscowościach. Przykładowo za leczenie u dentysty w podkrakowskich miejscowościach pacjenci płacą mniej niż za leczenie u stomatologa w Krakowie. W każdym razie zasada jest tutaj prosta: im większe miasto, tym droższe są wizyty u dentysty.
Ceny u dentysty – czy można zaoszczędzić?
Nowoczesne materiały oraz metody leczenia oznaczają dla pacjentów wyraźnie odczuwalny komfort. Czy jednak na związanych z tym wydatkach da się zaoszczędzić? Zawsze warto porównać ceny usług w różnych gabinetach – niekiedy np. bardziej opłaca się wybrać do mniejszej miejscowości położonej nieopodal dużego miasta. Poza tym w renomowanych placówkach stomatologicznych przeważnie wchodzi w rachubę rozłożenie płatności na raty – zwłaszcza w przypadku poważniejszych i bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych.
Artykuł napisany we współpracy z: dentysta Zielonki.