Pałac Potockich. Wyjątkowe miejsce spotkań w sercu Krakowa
Kultura

Pałac Potockich. Wyjątkowe miejsce spotkań w sercu Krakowa

Pałac Potockich to miejsce świetnie znane miłośnikom kultury z Krakowa i okolic. Pod nazwą tą kryje się zabytkowa kamienica zlokalizowana w samym sercu historycznego miasta, przy ul. Rynek Główny 20. Od 2021 r. jego współgospodarzem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, instytucja odpowiedzialna za organizację licznych, ważnych wydarzeń o kulturalnym charakterze. Pod jego pieczą w Pałacu Potockich odbywają się popularne wydarzenia literackie w Krakowie, które przyciągają do siebie miłośników poezji i prozy z całej Polski.

Pałac Potockich na kulturalnej mapie miasta. Jakie inicjatywy odbywają się w jego murach?

Pałac Potockich, nazywany także Pałacem Zbaraskich, to zabytkowa kamienica przy Rynku Głównym 20. Jego historia sięga XVI w., kiedy to doszło do połączenia i przebudowy dwóch sąsiadujących ze sobą kamienic. Dzieje tego miejsca na przestrzeni lat były dość burzliwe – pałac był modyfikowany w kolejnych latach, zmieniali się także jego właściciele oraz samo przeznaczenie obiektu. W dzisiejszych czasach pałac jest własnością Jana Franciszka i Danuty Potockich, którzy w porozumieniu z władzami miejskimi i krakowskimi instytucjami kultury zdecydowali się zachować kulturalny charakter tego miejsca.

Do roku 2021 w Pałacu Potockich mieścił się Instytut Goethego, którego zdaniem było propagowanie języka i kultury niemieckiej w województwie małopolskim. Od 2021 r. współgospodarzami obiektu są natomiast Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF), Galeria Bunkier Sztuki oraz księgarnia Compare Bookstore. Obecnie Pałac Potockich pełni ważną funkcję kulturalnego miejsca spotkań w Krakowie. W zabytkowej kamienicy są regularnie organizowane wydarzenia literackie w Krakowie, odbywają się premiery i prezentacje książek oraz wiele innych inicjatyw. Coś dla siebie znajdą tu zarówno dorośli miłośnicy szeroko pojętej kultury, jak i przedstawiciele młodego pokolenia – specjalnie z myślą o nich w pałacu organizowane są bowiem także warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Pałac Potockich. Wyjątkowe miejsce spotkań w sercu Krakowa

Współczesne inicjatywy i wydarzenia kulturalne w Pałacu Potockich

Głównym zadaniem, jakie przyświeca działalności prowadzonej w Pałacu Potockich jest dziś tworzenie otwartego i zrównoważonego miejsca dialogu. To właśnie w jego murach swoimi doświadczeniami wymieniać się mogą przedstawiciele krakowskiej kultury i nauki, działań społecznych, edukacji i innowacji. To także miejsce, w którym odbywają się działania dyplomatyczne i biznesowe. W pałacu organizowane są m. in. konferencje, działania promocyjne i wydarzenia o charakterze biznesowym, które łączy kulturalny charakter.

Spośród wszystkich inicjatyw na pierwszy plan wysuwają się wydarzenia literackie w Krakowie, z których wiele ma miejsce właśnie w Pałacu Potockich. W jego murach regularnie odbywają się jednorazowe lub cykliczne wydarzenia literackie, których zadaniem jest przybliżenie literackich tradycji miasta szerokiej publiczności oraz zapoznanie jej z najnowszymi, wartymi uwagi publikacjami, książkami oraz sylwetkami autorów. We wnętrzach pałacu odbywają się festiwale literackie, premiery książek polskich i zagranicznych autorów, spotkania z pisarzami i poetami, a także koncerty, w ramach których poezja łączy się z muzyką.