Copernicus Festival 2023 – Kosmos
Lifestyle

Copernicus Festival 2023 – Kosmos

Wybierając się do Krakowa warto sprawdzić, czy w tym samym czasie nie odbywają się tam ciekawe wydarzenia kulturalne. Wiele z nich kojarzonych jest głównie z tym właśnie miastem. Jednym z takich jest z całą pewnością Copernicus Festival 2023. Powstał oczywiście szczegółowy program wydarzenia, z którym każdy zainteresowany powinien się zapoznać.

Na kiedy zaplanowano Copernicus Festival 2023?

Wydarzenie rozpocznie się 23 maja, a zakończy 28 maja bieżącego roku, a miejscem organizacji jest Muzeum Inżynierii i Techniki. Będzie to jubileuszowa edycja, której głównym celem jest maksymalne przybliżenie wszystkim uczestnikom zagadnień z zakresu kosmologii, astrobiologii i psychologii. Bardzo ważną częścią obchodów będzie odsłona Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie nazwano w skrócie Copernicus, zaplanowano nie tylko atrakcje stricte naukowe. Odbędzie się wiele spotkań, wystaw, debat i koncertów - wszystko to związane jest z kulturą.

Copernicus Festival 2023 – Kosmos

Kosmos z bliższej perspektywy

Zgodnie z przekonaniami starożytnych Greków kosmos był utożsamiany z porządkiem panującym w świecie. Obecnie słowo to utożsamiane jest bardziej z wszechświatem, który powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Do dzisiaj ludzie na całym świecie zastanawiają się, czy i gdzie kosmos ma swój koniec, dokąd właściwie sięga. Pierwszą rewolucję w sposobie postrzegania tego tematu wywołał Mikołaj Kopernik. Następnie powstała teoria względności i kosmologii, z tej perspektywy Ziemia jest tylko jedną wśród miliarda planet krążących wokół gwiazd.

Program Copernicusa

Rozpoczęcie Festiwalu zaplanowano na godzinę 17:00 dyskusją na temat życia w kosmosie, odbędzie się ona w Muzeum Inżynierii i Techniki. W tej samej lokalizacji, ale 2 godziny później w ramach Otwartego Studia Festiwalowego poruszony zostanie temat tego wszystkiego, czego nie wiemy jescze o Kosmosie. Wśród atrakcji znajdą się ponadto pogadanki o sztucznej inteligencji, grawitacji, świecie kwantów. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy, nie zabraknie pokazów filmów reklamowych. W każdym dniu Festiwalu gościem będzie ktoś inny.