Zbyt duże przybieranie na wadze podczas ciąży może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Możne jednak tego uniknąć utrzymując zdrową, zbilansowaną dietę oraz poprzez regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza.
Co jeść w ciąży, by utrzymać odpowiednią wagę ciała?
Ważne jest, aby utrzymać prawidłową masę ciała w czasie ciąży, dlatego istotne, aby być świadomym tego, co jesz. Należy skupić się na jedzeniu produktów bogatych w składniki odżywcze. Dobrą zasadą jest przygotowanie posiłków z produktów o wysokiej zawartości błonnika, takich jak owoce i warzywa, płatki i otręby, i niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Pełne ziarna, chude białka, produkty mleczne, fasola i rośliny strączkowe są również doskonałym źródłem pożywienia w czasie ciąży.
Jedzenie małych posiłków w ciągu dnia może pomóc w kontroli głodu i zapewniać organizmowi trwałą energię. Przekąski w postaci zdrowych produktów, takich jak orzechy i nasiona, mogą również pomóc w uzyskaniu dodatkowego zastrzyku energii pomiędzy posiłkami. Warto zastanowić się jakie produkty w codziennej diecie mogą zastąpić niezdrowe jedzenie i zaspokoić nasz głód. Pomysłów jest wiele, a wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb.
Ćwiczenia w ciąży, a utrzymanie prawidłowej masy ciała
Przede wszystkim należy pamiętać, że każda kobieta w ciąży powinna konsultować swoje plany ćwiczeń z lekarzem prowadzącym, ponieważ każda ciąża jest inna, a pewne ćwiczenia mogą być niewskazane z powodu okoliczności zdrowotnych. W ogólności jednak regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla kobiet w ciąży, pomaga zachować zdrowie i utrzymać odpowiednią wagę ciała.
Oto kilka ćwiczeń, które zazwyczaj są bezpieczne dla kobiet w ciąży i pomagają utrzymać odpowiednią wagę ciała:
- Chodzenie - jest dobrym sposobem na aktywność fizyczną podczas ciąży. Można zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać czas i intensywność, jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę.
- Pływanie - jest jednym z najlepszych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić krążenie bez obciążania stawów.
- Joga - może pomóc w utrzymaniu elastyczności, siły mięśniowej i równowagi. Ważne jest, aby znaleźć instruktora jogi, który ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla kobiet w ciąży.
- Ćwiczenia siłowe - z użyciem lekkich ciężarów lub oporów mogą pomóc wzmocnić mięśnie i utrzymać odpowiednią masę ciała podczas ciąży. Jednakże, przed rozpoczęciem takich ćwiczeń, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, czy tego typu aktywności są dla nas odpowiednie.
- Jazda na rowerze - może być dobrym sposobem na utrzymanie formy fizycznej, jednak trzeba zachować ostrożność i unikać niebezpiecznych manewrów.
Pamiętaj, aby zawsze konsultować swoje plany ćwiczeń z lekarzem prowadzącym i pamiętać o zachowaniu odpowiedniego tempa i intensywności ćwiczeń w ciąży.