Krakowskie festiwale w pigułce, czyli kulturalny grafik na 2023
Kultura

Krakowskie festiwale w pigułce, czyli kulturalny grafik na 2023

Kraków to niezwykle pięknie miasto. Na miano kulturalnej stolicy Polski zasłużył sobie nie tylko pięknymi widokami rozpościerającymi się np. z Wawelu, ale także (a może przede wszystkim) bogatą ofertą kulturalną. Liczne festiwale, które odbędą się w 2023 roku w dawnej stolicy Polski, z pewnością znajdą swoich odbiorców. To za sprawą różnorodności tematycznej. Jakie wydarzenia w Krakowie odbędą się w najbliższych miesiącach?

Teatr, film, a może muzyka?

X Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” to pierwsze wydarzenie na mapie kulturalnej Krakowa tej wiosny. Na scenach Groteski, Teatru KTO oraz Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana zagości ponad tysiąc artystów z Polski, Gruzji, Łotwy, Finlandii, Niemiec, Austrii, Węgier i Armenii oraz Ukrainy. Festiwal odbędzie się w dniach: 17-24 kwietnia 2023.

Już pod koniec kwietnia, a dokładnie w dniach 28 kwietnia - 7 maja 2023 rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Już teraz można zakupić karnety na to wydarzenie oraz poznać jego dokładny plan. To jednak nie jedyny event poświęcony filmowi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Krakowski Festiwal Filmowy. Jest jedną z najstarszych imprez tego typu na całym świecie. Podczas niego analizowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane. Wydarzenie będzie trwało od 28 maja do 18 czerwca 2023. Aby spójnie przejść do wydarzeń muzycznych, ale wciąż poświęcić uwagę produkcjom filmowym, warto wspomnieć o 16. Festiwalu Muzyki Filmowej. W Centrum Kongresowym ICE nie tylko zagra muzyka ze znanych i lubianych produkcji, ale także pojawią się wyjątkowe wizualizacje. To wszystko udostępnione zostanie odbiorcom w dniach 23-30 maja 2023.

Festiwale w Krakowie w większości dotyczą muzyki. Nic dziwnego. Stanowi ona dla wielu ludzi nieodłączny element życia. Dzięki temu, że jest różnorodna, łączy ludzi różnych pokoleń i upodobań. Dla nich wszystkich stolica małopolski przygotowała specjalną ofertę festiwalową. Na uwagę zasługują:

  • Soulstone Gathering Festival 2023 (18-19 maja 2023) z bluesem, rockiem i psychodelią na czele;
  • Summer Jazz Festival Kraków (2 lipca-2 września 2023) - zagrają najwięksi wirtuozi fortepianu, cześć zostanie także oddana ważnej postaci na rynku muzycznym - ś.p. Jackowi Śmietanie;
  • Wodecki Twist Festiwal 2023 (2-4 czerwca 2023) - wydarzenie zabierze uczestników w wyjątkową podróż po znanych i lubianych utworach mistrza.

Wisienką na muzycznym torcie będzie festiwal Letnie Brzmienia 2023. Przejmą go najbardziej cenione polskie głosy, m.in. Zalewski, Vito Bambino, Nosowska, Jucho czy Brodka. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Sportu Parkowa w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2023.

 Krakowskie festiwale w pigułce, czyli kulturalny grafik na 2023

Różnorodność festiwali w Krakowie

Nie samą muzyką człowiek żyje. Ważna jest także sztuka. O dostęp do niej dla każdego zadba Cracow Art Week KRAKERS 2023. To impreza dla miłośników rzeźby, malarstwa oraz happeningu. Artyzm dostępny: 12-19 maja 2023. Jesienią do Krakowa zawita Unsound 2023: DADA. To hołd dla awangardy. W tym roku program wydarzenia poświęcony jest dadaizmowi, ważnemu dla sztuki prądowi. Stojący w opozycji do nacjonalizmu czy kapitalizmu będą mogli zmierzyć się z programem imprezy w dniach 1-8 października 2023.

Warto zaznaczyć, że festiwale w Krakowie, choć różnorodna, to niejedyna oferta kulturalna przygotowana dla mieszkańców czy gości regionu. Prócz dużych i cyklicznych wydarzeń odbywają się także mniejsze, np. wystawy czy koncerty. Na każde z nich Kraków serdecznie zaprasza.