Czym jest KBF, czym się zajmuje i co oferuje mieszkańcom Krakowa (i nie tylko)?
Kultura

Czym jest KBF, czym się zajmuje i co oferuje mieszkańcom Krakowa (i nie tylko)?

KBF to skrót od Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest to lokalna instytucja kultury, utworzona w 1997 r. Początkowo funkcjonowała jako Biuro Festiwalowe Kraków 2000, aby w 2005 r. zyskać swoją obecną nazwę. KBF zajmuje się szeroko pojętą realizacją oraz promocją wydarzeń kulturalnych, odbywających się głównie na terenie Krakowa. Pod jego pieczą odbywają się zarówno jednorazowe eventy, jak i cykliczne wydarzenia kulturalne w Krakowie, które co roku przyciągają do siebie liczne rzesze miłośników kultury, sztuki, filmu i muzyki.

W czym specjalizuje się KBF?

Krakowskie Biuro Festiwalowe to instytucja, której głównym zadaniem jest organizowanie i promowanie wydarzeń kulturalnych. Mają one zarówno zasięg lokalny, ograniczający się wyłącznie do stolicy Małopolski, jak i ogólnopolski. Niektóre z imprez organizowanych przez KBF posiadają także zasięg międzynarodowy. W celu realizacji swoich zadań, biuro współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, oświatowymi i ośrodkami kultury, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Wszystko po to, aby wszystkie zainteresowane osoby mogły wziąć udział w atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych.

Oprócz wydarzeń kulturalnych, KBF zajmuje się promocją miasta Krakowa na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pod jego pieczą znajduje się sieć punktów InfoKraków, kwartalnik kulturalny „Kraków Culture” dystrybuowany nie tylko w większych polskich miastach, ale także w internecie, portal internetowy Krakow.travel, a także Kraków Film Commission – nowa struktura odpowiedzialna za wspieranie lokalnych produkcji filmowych i telewizyjnych. KBF jest także operatorem Centrum Konferencyjnego ICE, w którym odbywają się liczne ważne krakowskie wydarzenia, nie tylko te o charakterze kulturalnym.

Czym jest KBF, czym się zajmuje i co oferuje mieszkańcom Krakowa (i nie tylko)?

Jakie wydarzenia w Krakowie powstają dzięki inicjatywie KBF?

Wszystkie wydarzenia kulturalne w Krakowie, które są efektem pracy KBF, posiadają bardzo zróżnicowany charakter. Sprawia to, że każdy miłośnik kultury ma szansę znaleźć wśród nich coś dla siebie. Spośród wydarzeń organizowanych we współpracy z KBF warto wymienić liczne wydarzenia filmowe, do których zalicza się m. in. Krakowski Festiwal Filmowy. Jest to wydarzenie, podczas którego można zapoznać się z licznymi filmami dokumentalnymi, animowanymi i krótkometrażowymi. Podczas 8 dni trwania festiwalu, jego uczestnicy mogą obejrzeć blisko 250 filmów polskich i zagranicznych twórców oraz zapoznać się z wystawami, koncertami i pokazami, które towarzyszą festiwalowi.

KBF jest także współorganizatorem Festiwalu Miłosza. Jest to wydarzenie kulturalne w Krakowie, które przyciąga do siebie liczne rzesze miłośników literatury. Towarzyszą mu spotkania z autorami, wykłady, koncerty, warsztaty i wiele innych ciekawych eventów, podczas których omawiane są nie tylko kwestie literackie, ale także społeczne, kulturowe i polityczne. Podczas Festiwalu Miłosza przyznawana jest Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszy tom poetycki wydany po polsku oraz za najlepszy przekład poetycki.

Więcej informacji na temat wydarzeń znajdziesz na stronie instytucji.